30 stycznia tego roku pisaliśmy o założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Filarem tych planowanych zmian jest program e-podatki, a przede wszystkim zmiana oprogramowania wykorzystywanego w urzędach. Szukałam różnych informacji na ten temat, rozmawiałam z ludźmi którzy też próbują się czegoś dowiedzieć i czegoś tam się dokopałam, niemniej pewników w tym niewiele, a więcej domysłów i wniosków na bazie pewników. Zatem: co nas czeka?
GenTax. Na stronie firmy, która wygrała przetarg na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki czytamy m. in.: Zespół ekspertów Sygnity SA będzie adaptował do polskich wymagań jej produkt GenTax. W prestiżowym raporcie firmy Gartner GenTax jest najwyżej ocenianym produktem tego typu dostępnym na światowym rynku IT.
Wchodząc z kolei na stronę podwykonawcy, tj. amerykańskiej firmy Fast Enterprises można się zapoznać z króciutkim opisem produktu. Nie będę publikować tłumaczenia całości, bo nie wiem czy mi wolno; w dużym skrócie: jest to produkt wymagający dostosowania do potrzeb użytkownika (czyli ogólnie administracji skarbowej), posiada kilka modułów, w tym m. in. taki, dzięki któremu podatnik za pośrednictwem internetu będzie mógł obejrzeć swoje konto i historię swoich rozliczeń z fiskusem, złożyć dokument czy dokonać wpłaty; drugi który mnie z racji zawodu zainteresował to moduł wspomagający wyszukiwanie nieprawidłowości (bardzo ogólnie mówiąc, ale trudno tu jeszcze mówić o szczegółach). Są jeszcze dwa inne, ale nie będziemy się teraz nimi zajmować. Ponadto posiada szereg funkcji pozwalających wykorzystywać go do codziennej pracy, w tym również do tworzenia korespondencji, obiegu dokumentów itd.
Co mnie natomiast niepokoi: w wersji amerykańskiej mowa jest o podatkach dochodowych. Wprawdzie na stronie podwykonawcy wymienione są również państwa w których VAT jest, ale nigdzie nie udało mi się tam znaleźć "wejścia" dla podatnika bądź chociaż instrukcji dla niego. Podobno chodzi w Finlandii. Z różnych źródeł mam też potwierdzenie informacji, że nie jest przewidywana migracja danych ze starego do nowego systemu. I tutaj usiadłam. Zważywszy bowiem fakt, że - jak wielokrotnie pisałam - nie ma oprócz skryptów tworzonych przez informatyków prawie żadnej (prawie dotyczy e-Orusa, który ma spory wachlarz raportów, ale nie zawsze one wystarczają w danym momencie) możliwości "wyciągnięcia" danych z obecnie używanych aplikacji w taki sposób, żeby je zestawić ze sobą i jednocześnie planuje się przesunięcie IT do izb skarbowych to zastanawiam się w jaki sposób będzie się w urzędach odbywało np. typowanie do kontroli. Wszak tego się nie robi na danych wyłącznie bieżących. I to samo dotyczy różnych zestawień, informacji, sprawozdań porównawczych itp. itd. Nie będę się wgłębiać może w szczegóły, ale nie posiadając pewnych szczególnych uprawnień nie da się nawet uruchomić skryptu. A kto go napisze, skoro w urzędzie informatyka nie będzie? Trzeba będzie pisać HD z prośbą o skrypt do izby? Buahaha... Tylko dzisiaj dostałam trzy pisma z terminem odpowiedzi na jutro, pojutrze i jedno wprawdzie za niecałe trzy tygodnie, ale de facto będę mieć na odpowiedź kilka godzin, bo dopiero w dniu terminu się potrzebne do tej informacji dane pokażą. Jakim cudem ten skrypt w takich terminach zdążę dostać? Zważywszy jeszcze że piszący informatyk nie będzie miał dostępu do naszej bazy danych - tej niezmigrowanej...
Co więcej: podobno nie jest póki co przewidywane przeniesienie egzekucji. Jak zatem możliwe będzie np. uzyskanie informacji o terminie przedawnienia?
Czytając sobie artykuł z 2005r. na temat współpracy Gubernatora stanu Idaho (który jako drugi, po rządzie Kolumbii Brytyjskiej zdecydował się na GenTax) z firmą Fast Enterprises natknęłam się na taki oto fragment: "Wszystko co zrobiliśmy to była konfiguracja oprogramowania odzwierciedlająca nasze szczególne przepisy podatkowe zamiast programować coś od podstaw". No... to u nas trochę to potrwa...
Dla ciekawych minutka z kawałkiem wypowiedzi pracowników Fast Enterprises na temat ich produktu.
Prawdę mówiąc nie jest to wiele, będę szukać dalej. Niemniej bardzo bym chciała, żeby ktoś te moje obawy rozwiał. Chciałabym zobaczyć jak to chodzi gdzie indziej. Chciałabym żeby mnie przekonał, że moje obawy nie są uzasadnione. Dowiedzieć się więcej jak będzie funkcjonować z VATem. Z czynnościami majątkowymi. Z KKSem. Z egzekucją. Z rachunkowością. Ze wszystkim, co jest nam potrzebne dla zebrania kompletnej informacji której się od nas wymaga. W nieprzekraczalnym terminie 1-2 dni. Albo kilku godzin.