Poprawne językowo redagowanie pism urzędowych...
W lutym br. informowaliśmy o zatwierdzeniu Planu szkoleń centralnych w służbie cywilnej na 2014 r. Już wtedy mój wzrok padł na pkt 2 - Szkolenie z zakresu poprawnego językowo redagowania pism urzędowych. Niestety skierowane jest ono do członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w KPRM, ministerstwach, urzędach centralnych i urzędach wojewódzkich. Właśnie opublikowano na stronie DSC notkę o zawarciu umowy na realizację tego szkolenia. O problemach z redagowaniem pism urzędowych można pisać bez końca. Różnie sobie z tym radzą w poszczególnych jednostkach...
W 2011 r. pisaliśmy o projekcie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W 2012 r. o kolejnych działaniach (już szerszego gremium), których zwieńczeniem miał być I Kongres Języka Urzędowego. 2013 rok również przyniósł następne wzmianki na naszym portalu w sierpniu i październiku. A po „interwencji” Agi na stronie DSC pojawił się „Przewodnik po redagowaniu pism urzędowych - dobra praktyka KPRM”.
Teraz przyszedł czas na realizację centralnych szkoleń w tym zakresie. Jak już wspomniałem uczestnikami mają być członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w KPRM, ministerstwach, urzędach centralnych i urzędach wojewódzkich. Przeprowadzone zostanie 16 dwudniowych sesji szkoleniowych dla grup liczących nie więcej niż 16 osób (wyjątkowo 17). Zamawiający przewiduje (co zrozumiałe), że na te 200-260 osób przypadnie nie więcej niż 60 osób z „terenu”.
Czasu już nie jest za dużo, bo zaplanowano, że szkolenia odbędą się do 21 listopada br. Odbiorcami szkolenia mają być osoby zatrudnione w komórkach ds. komunikacji z mediami (biura prasowe), komórkach ds. obsługi prawnej, oraz osoby odpowiedzialne za redagowanie pism i decyzji kierowanych do klienta zewnętrznego. Jeśli możecie być ewentualnymi uczestnikami pilnujcie w kadrach. Z jednego urzędu planowane jest „zrekrutowanie” średnio 3-4 osób.
Wykonawcą szkoleń ma być ASAP 24 spółka z o.o. A koszt realizacji wyniesie nieco ponad 103.000zł