Prace nad projektem ustawy budżetowej trwają. Prędzej czy później projekt trafi do Sejmu. Co jeszcze możemy zrobić? Stanowisko Szefa Słuzby Cywilnej oraz Rady Służby Cywilnej nie zostało uwzględnione przez Ministra Finansów. Nie wypracowano również kompromisu na Komisji Trójstronnej. Mamy pierwsze interpelacje i zapytania poselskie w sprawie kolejnej propozycji zamrożenia naszych płac. Może czas na zgłoszenie swego zainteresowania pracami nad ustawą...
Wg mnie warto i trzeba dalej próbować upowszechnić naszą sytuację finansową, niesprawiedliwe rozkladanie kosztów kryzysu finansów publicznych na członów Korpusu Służby Cywilnej. Wiem, jest okres wakacyjny, raczej myśli się o urlopie, wypoczynku, poszukiwaniu paru radosnych chwil. Ale czas szybko biegnie, proces legislacyjny dotyczący ustawy budżetowej ma określone terminy. Nie łudźmy się, że samo się zrobi, że wykona to ktoś za nas z własnej inicjatywy. Sposobem na przedstawienie naszych argumentów jest, o czy już pisałem kilka razy na forum mozliwość zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem ustawy budżetowej. Kilka lat temu takich indywidualnych zgłoszeń w trakcie prac nad głośną "ustawą o racjonalizacji" wpłynęło z tego co pamiętam ponad 400, Można więc się zmobilizować w ważnych dla nas sprawach. Wiem, nie jest to czasem łatwe, bo konieczne jest w zgłoszeniu podanie swoich danych osobowych, a zgłoszenia są publikowane na właściwych stronach BIP (w tym wypadku Ministerstwa Finansów). Ale to jest nasze prawo obywatelskie, z którego należy korzystać. "Ustawa lobbingowa" nie dotyczy tylko zawodowego lobbingu, reguluje również prawa każdego obywatela do zgłaszenia swoich uwag do każdego z projektów aktów prawnych. Wzór zgłoszenia jest sformalizowany - patrz załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 sierpnia 2011 r.
A argumenty? Każdy z nas znajdzie ich bez liku. Sporo można skorzystać z naszych artykułów na portalu, listu do Szefa, czy Rady Służby Cywilnej. Jeśli ktoś miałby problem z wypełnieniem zgłoszenia - można również skorzystać ze "ściągi".
Kopie, można będzie też przekazać parlamentarzystom. Może udałoby się doprowadzić do wysłuchania publicznego. Nawet jeśli jeszcze tym razem się nie uda, czy to znaczy, że nie mamy prawa głośno przedstawiać swoich racji?
Zgłoszenia należy wysyłać na adres:
Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa