sluzba_cywilna_logoW środę 12 października br. w "Dzienniku Gazeta Prawna" ukazał się artykuł zatytułowany

"Państwowe szkolenia dla urzędników to fikcja"

, który w sposób nierzetelny przedstawia zagadnienie szkoleń w służbie cywilnej.Zapraszamy do zapoznania się z treścią sprostowania zamieszczonego przez Departamet Służby Cywilnej na swojej stronie internetowej: [...]


1. Autor tekstu w sposób nierzetelny przedstawił w swoim artykule interpretację art. 106. ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Z treści można wywnioskować, że pełną i wyłączną odpowiedzialność za szkolenia w służbie cywilnej ponosi Szef Służby Cywilnej. Tymczasem Szef Służby Cywilnej odpowiada wyłącznie za szkolenia centralne. Pozostałe szkolenia wymienione w art. 106 czyli szkolenia powszechne, szkolenia w ramach indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej oraz szkolenia specjalistyczne są planowane, organizowane i nadzorowane przez dyrektora generalnego urzędu.



2. Nieprawdą jest, iż „Dyrektorzy generalni przyznają, że większość tych szkoleń nie odpowiada na potrzeby pracowników.” W sprawozdaniach dyrektorów generalnych za 2010 r. dyrektorzy nie sygnalizowali problemu nieadekwatności tematyki szkoleń organizowanych przez Szefa Służby Cywilnej SC w stosunku do potrzeb urzędów. Ponadto podczas obrad Forum Dyrektorów Generalnych Urzędów (od 2009 r.), w trakcie których omawiano szkolenia, za które odpowiada Szef Służby Cywilnej, dyrektorzy generalni nigdy nie zgłaszali uwag, o których pisał autor artykułu.



3. Zapotrzebowanie na środki finansowe na potrzeby szkoleniowe urzędu zgłaszane są bezpośrednio przez nie do Ministerstwa Finansów. W zawiązku z powyższym, sugestia autora, że kwota 73,1 miliona złotych przeznaczanych na szkolenia w służbie cywilnej pozostaje w gestii Szefa Służby Cywilnej jest nieprawdziwa. Środki finansowe na szkolenia centralne, za które odpowiada Szef Służby Cywilnej, stanowią 0,63% ogólnego budżetu szkoleń.


Jednocześnie informuję, że w ramach Planu Szkoleń Centralnych na 2011 r., których tematyka uwzględnia zgłoszone przez urzędy obszary są realizowane 2 rodzaje szkoleń:

- Wzmocnienie jakości kompetencji zarządczych kadry zarządzającej komórkami kontroli w administracji rządowej w celu profesjonalizacji prowadzenia zadań kontroli,

- Nowoczesne przywództwo w organizacji publicznej na rzecz zmian – rola wyższych stanowisk w służbie cywilnej;


Wyżej wymienione rodzaje szkoleń zostały pozytywnie ocenione przez Radę Służby Cywilnej. W związku z powyższym nieprawdziwe jest twierdzenie autora tekstu, iż większość szkoleń leżących w gestii Szefa S.C. nie odpowiada potrzebom zgłaszanym przez dyrektorów generalnych.

Nie można się również zgodzić z przedstawioną przez autora tezą, iż 90 proc. szkoleń finansowanych ze środków unijnych nie trafia w potrzeby pracowników. Szkolenia tego typu są organizowane przez KPRM na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez urzędy. Odpowiedzi wskazują jednoznacznie, iż szkolenia odzwierciedlają potrzeby szkoleniowe zarówno samych uczestników, jak i urzędów, w których są zatrudnien. (skala 1-6)


 

 

średnia ocen ze wszystkich realizowanych szkoleń w zakresie odpowiedzi:
Dzięki udziałowi w szkoleniu zdobyłem/am nową wiedzę/umiejętności potrzebne na moim stanowisku pracy

4,76

średnia ocen ze wszystkich realizowanych szkoleń w zakresie odpowiedzi: Szkolenie jest dobrze dopasowane do potrzeb urzędu, wspiera realizację jego celów

4,69

średnia ocen ze wszystkich realizowanych szkoleń w zakresie odpowiedzi: Szkolenie jest dobrze dopasowane do moich potrzeb szkoleniowych

4,71

średnia ocen ze wszystkich realizowanych szkoleń w zakresie odpowiedzi:

Na skutek uczestnictwa w szkoleniu podniosłem/-am swoje kompetencje zawodowe

4,84

średnia ocena w zakresie wszystkich udzielonych odpowiedzi w ramach wszystkich realizowanych szkoleń w ramach projektu „Wdrożenie strategii szkoleniowej

4,75

 

4. Autor tekstu wskazał również niewłaściwe dane w przypadku tematyki szkoleniowej twierdząć, iż dotyczy ona głównie zarządzania zasobami ludzkimi lub kontroli zarządczej, co nie jest prawdą. W załączeniu przekazujemy wykaz przykładowych tematów szkoleń, zarówno w ramach szkoleń centralnych (organizowanych i nadzorowanych przez Szefa S.C), jak i współfinansowanych ze środków UE (organizowanych i nadzorowanych przez KPRM) w latach 2009 - 2011.

 

źródło: dsc.kprm.


Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is MB. Only files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodajesz jako
    Joomla templates by a4joomla