krótkie info
Art. 191c. § 1. Urzędników wyborczych powołuje się dla obszaru danej gminy w liczbie niezbędnej do zapewnienia prawidłowego i sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych, na okres 6 lat, spośród pracowników urzędów obsługujących: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, posiadających wykształcenie wyższe.
Kto nie może zostać urzędnikiem wyborczym?
Art. 191b. § 1. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba kandydująca w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub członek komisji wyborczej. Urzędnik wyborczy nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której ma miejsce zatrudnienia.
§ 2. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców objętym zakresem działania tego urzędnika. Zakaz, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy miast na prawach powiatu.
§ 3. Urzędnik wyborczy nie może należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją.
§ 4. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Jakie zadania będzie pełnił urzędnik wyborczy?
Art. 191e. § 1. Do zadań urzędników wyborczych należy zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych, w szczególności:
1) przygotowanie i nadzór pod kierownictwem komisarza wyborczego nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych;
2) tworzenie i aktualizowanie systemu szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych;
3) organizowanie i prowadzenie szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych;
4) dostarczenie kart do głosowania właściwym komisjom wyborczym;
5) sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem warunków pracy obwodowych komisji wyborczych, w szczególności w zakresie wymogów określonych w art. 41a § 1 i art. 52 § 7 i 7a;
6) wykonywanie innych czynności zleconych przez Państwową Komisję Wyborczą, komisarza wyborczego.
Co zapewne Was najbardziej zainteresuje:
§ 3. Pracodawca obowiązany jest zwolnić urzędnika wyborczego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu wykonywania zadań, o których mowa w § 1. Urzędnikom wyborczym za realizację zadań, o których mowa w § 1, przysługuje wynagrodzenie proporcjonalne do czasu ich realizacji, przy założeniu że wysokość wynagrodzenia za miesiąc pracy ustalana jest na podstawie kwoty bazowej przyjmowanej do ustalenia wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z zastosowaniem mnożnika 2,5 (to jest 4473,55 PLN).
Zanim jednak wypełnicie wniosek zważcie, że w przepisie ustawowym zapisano, że wynagrodzenie przysługuje proporcjonalnie do czasu realizacji zadań, a kwota jest podana za miesiąc pracy. To po pierwsze. Po drugie, wg Art. 191f. Państwowa Komisja Wyborcza określi w drodze uchwały szczegółowy zakres zadań, o których mowa w art. 191e § 1, sposób ich realizacji oraz zasady wynagradzania za ich realizację, a także zasady zwolnienia od pracy zawodowej na czas wykonywania obowiązków urzędnika wyborczego, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia sprawnego i prawidłowego przygotowania, przebiegu wyborów oraz funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych.
Tekst uchwały (razem z wzorem zgłoszenia) możecie znaleźć TUTAJ. W tej uchwale zasad wynagradzania ani zwolnienia od pracy zawodowej nie widzę - ale późno jest, mogłam przeoczyć w treści albo przeoczyć drugą uchwałę.
.I tu mam pytania dodatkowe dla dyrektorów generalnych i do DSC:
1. Czy dostanie się do korpusu urzędników wyborczych to będzie dodatkowe zatrudnienie (jakby nie było, powołanie będzie na 6 lat) czy jako dodatkowe zajęcie zarobkowe czy też może żadne z powyższych?
2. Czy w tym wypadku obowiązują te same zasady jak przy podejmowaniu dodatkowego zatrudnienia/ zajęć zarobkowych?
Mówiąc wprost: czy wymagana jest zgoda na podejmowanie dodatkowego zatrudnienia/ zajęć zarobkowych dla urzędników s.c. i zgoda na dodatkowe zatrudnienie w przypadku pracowników s.c.?
Będę wdzięczna za opinie.
Wszystkim, którzy chcą złożyć swoje zgłoszenie polecam pełną lekturę i ustawy i uchwały. Nie przepisywałam całości...