będzie nowa ustawa
Kilkaset tysięcy urzędników czekają wielkie zmiany. Nowe przepisy mają sprawić, że zmiany personalne będzie można przeprowadzić bez konkursów we wszystkich urzędach i samorządach. Dzisiejsza Gazeta Prawna szeroko opisuje zmiany jakie mają dotknąć administrację.
„Do końca grudnia rząd zamierza przygotować projekt ustawy o służbie publicznej. Dokument ma ujednolicić zasady zatrudniania i wynagradzania.
Z naszych informacji wynika, że ma zawierać propozycje, by wszystkie stanowiska kierownicze w całej administracji państwowej były obsadzane w trybie powołania i odwołania. Taki system działa już od początku roku w służbie cywilnej, gdzie zlikwidowano konkursy. Teraz przyszła kolej m. in. na samorządy, a także inne urzędy, które bezpośrednio nie podlegają rządowi.”[1]
Za Gazetą Prawną temat odnotowały liczne media.[2] Nasz portal opisywał już planowane zmiany. Zostały one zaprezentowane w KPRM na konferencji "Służba publiczna dla Polski – jak uwolnić potencjał dla administracji?" Sprawozdanie z konferencji jest dostępne TUTAJ. Warto przypomnieć, że zapowiedzi powstania takiej ustawy pojawiły się już w grudniu 2015 roku.
„Szefowa KPRM powiedziała, że kilka tygodni temu przejęła kancelarię od poprzedników w stanie, który "wymaga głębokiej reorganizacji" tej instytucji. Ma to umożliwić m. in. projekt ustawy o służbie publicznej, który - jak zapowiedziała - będzie projektem poselskim, a nie rządowym.”
- zapowiadała w programie TVN 24 "Jeden na jeden" Beata Kempa.
„- Ta ustawa umożliwi nam bardziej racjonalne wykorzystanie tych kadr, które są i oczywiście postawienia na najlepsze i najbardziej profesjonalne kadry, być może bardzo młode - powiedziała Kempa.”
Obecnie nie znalazłem tego projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.[3] Trochę tłumaczy to zapowiedź Beaty Kempy, że ustawa ta
„będzie projektem poselskim, a nie rządowym”.
Taki tryb uchwalania ustawy pozwoli rządowi uniknąć konsultacji społecznych. W trakcie konferencji w KPRM Bata Kempa zapowiadała, że wnioski z konferencji będą miały dla niej duże znaczenie i chce ją traktować jak konsultacje które uwzględni w pracach nad ustawą. Zarówno Gazeta Prawna jak i inne media (np. Fakt) sugerują polityczne motywy działań.
„Wygląda na to, że PiS ma nowy plan na zastąpienie urzędników państwowej administracji swoimi ludźmi.”[4]
Konferencja w KPRM poświęcona zmianom nie dawała powodów do takich twierdzeń. Na dziś sytuację urzędników reguluje kilkadziesiąt aktów prawnych. W konsekwencji odmiennie są określone zasady wyznaczania pensji, relacji z przełożonymi, zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej itd. Planowane zmiany uzasadniano chęcią uporządkowania obecnej sytuacji.
------------------------------------------------------------------------------------------
[1] http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/989237,zmiany-dla-urzednikow-zasady-zatrudniania-i-wynagradzania.html
[2] Linki:
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1687512,Nadchodzi-rzadowa-miotla-kadrowa
http://www.pb.pl/4644393,23412,nadchodzi-rzadowa-miotla-kadrowa
http://www.rp.pl/Polityka/161109915-Rzad-nowe-zasady-zatrudniania-urzednikow.html#ap-1
http://biznes.onet.pl/praca/sluzba-cywilna-rzad-chce-zmian-w-zatrudnianiu-urzednikow/e85nm2
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pis-szykuje-zwolnienia-dla-urzednikow/6zv4j3b